Вебмайстрам: "Допоможіть проекту та ідеї – розмістіть посилання на сайт на своїх сайтах. Дякую!"

Пропоную вашій увазі власне формулювання української національної ідеї (насмілюсь говорити від самого себе). Нехай це звучить надмірно, але я взяв на себе сміливість, нахабність або, точніше кажучи, відповідальність сформулювати та оприлюднити українську національну ідею.

На жаль, досі ніхто не зміг (не схотів, не надумався, не спромігся і т.д.) замислитись над цим питанням, щоб довести його до логічного завершення — конкретного формулювання. Багато є писанини про те, якою вона повинна бути чи не повинна бути, що вона повинна містити у собі, а чого не повинна. Саме тому я вирішив зафіксувати не звичні вже балачки про те, якою має бути та ідея, а зафіксувати конкретне її формулювання:

Українська Національна Ідея — це місія нації, суть якої полягає у створенні якісного національного продукту, здатного оволодіти Світом.

Чому місія... Місія не може бути чимось досяжним. Місія – це сенс існування. Сенс існування неможливо досягти разово. Це – стимул, рушійна сила існування. Місія дуже радикально відрізняється від мети чи цілі. Приклади та більш докладне визначення місії можна знайти в мережі і я не буду повторюватись.

Національну ідею неможливо і не потрібно вигадувати. Це те, що вже існує між нами і чим живе нація щодня, але не помічає цього. Нація щодня дивиться на власну ідею, але не може її розгледіти. Якщо вигадати штучну, неживу національну ідею, то можна завести націю у тупик. Втілити у життя  можна лише реальну живу ідею. Наприклад, якщо в часи І.Франка було важливим змінити наш етнонім і це стало ключовим питанням на той час (майже нац. ідєю), то після досягнення цієї мети наші предки втратили ідею, а нової не вигадали. І що? Щоб такого не було, не треба вигадувати ідею. Вигадана ідея – вигадана нація. Потрібно відкрити ідею, виявити, розгледіти її, тому що сама ідея завжди існує і її не потрібно шукати чи створювати з нуля.

Теоретично національна ідея – це місія, а практично – це процес.

Поясню на прикладі...

Бувають такі малюнки, в яких зашифровано якийсь образ. Щоб побачити цей образ, необхідно довго вдивлятись. Так і з національною ідеєю: потрібно хоча б намагатись її побачити. Щоб розгледіти у повітрі певну речовину, необхідно подивитись на неї крізь спеціальний фільтр. У вигляді свого формулювання я пропоную той самий фільтр, який допоможе всім нам розгледіти суть української національної ідеї.

Ідея — це не кінцева мета, а місія. Пам'ятайте про це! Мету можна досягти (хоча б теоретично), а місія — це щоденний стимул, процес, а не разова мета.

Дане формулювання національної ідеї не має прив’язки до минулого. Вона (ідея) не обмежена якимись перемогами чи поразками і тому може бути застосована до будь-якої нації, будь-якого часу. Якщо стверджувати, що запропонована формула національної ідеї є універсальною, то в чому ж її українськість? Відповідь: в засобах (шляхах) втілення та кінцевому національному продукті. Національний продукт не може буди однаковим у різних націй. Засоби втілення або забезпечать успіх, або...

Кожна нація має свої традиції, стереотипи (як негативні, так і позитивні), свої власні внутрішні та зовнішні загрози тощо. Все це впливає на дії нації і, врешті, на її досягнення і національний продукт. Завдання нації – подолати негативи під час втілення ідеї, використовуючи усі позитивні риси, а також створювати нові позитивні прояви своєї ідентичності.

Ідея повинна бути не просто ідеєю, а саме українською у засобах втілення та національною за охопленням (за масштабом).

Серед можливих ідей-кандидатів за часи незалежності можна було почути різні: щоб усі розмовляли українською мовою, щоб віра була православна, кожному по хаті і т.п. То був час пошуку. Однак це все – окремі випадки чогось більш глобального. Ідея — це місія нації і ця місія, в свою чергу, складається з окремих завдань, виконання яких сприяє ідеї. Проте, жодне із завдань не може і не повинно стати ідеєю, тому що в такому випадку ми відійдемо від головної стежки і поставимо окремі завдання у протиріччя між собою. Поясню простіше. Якщо поставити за ідею українську мову, то це означатиме, що ми поставили мову вище віри та інших характерних рис української нації. Таке неприпустимо! Місія – це місце і призначення суб’єкта, це саме те, що наділяє змістом життя нації і робить громадян цілеспрямованими у своїх діях.

В інтернеті сказано таке: Вікіпедія; і таке: "Загально відомо, що чіткого визначення національної ідеї поки що не існує. Поговорюють навіть, якщо комусь вдасться сформулювати визначення національної ідеї, то він отримає нобелівську премію." Ну, що ж, можливо я отримаю Нобелівську премію :)